Definicja, cechy, parametry, wymogi

Jeżeli ktoś myśli o ograniczeniu rachunków za ogrzewanie jeszcze przed budową domu może się zdecydować na dom energooszczędny lub pasywny. Każdy z tych rodzajów ma przede wszystkim zapobiegać marnowaniu się energii cieplnej, natomiast są między nimi pewne różnice.

Rozwiązania i materiały użyte do budowy domu energooszczędnego pozwalają na takie ograniczenia strat energii, że w sumie zużywa się jej mniej o 30% niż w domu budowanym w tradycyjny sposób i oszczędza się dzięki temu na ogrzewaniu. Bardzo istotna jest tutaj dobra izolacja oraz odpowiednie wykorzystanie systemu wentylacyjnego. W przypadku budowy domów pasywnych wymogi, które muszą być spełnione są większe, ale dzięki temu w tego typu budynkach nie ma potrzeby instalowania żadnego systemu ogrzewania. Pozwala na to zastosowanie rozwiązań zapobiegającym w maksymalny sposób stratom energii, a także takich które pozwalają od odzysk ciepła z różnych źródeł – wentylacji, urządzeń elektrycznych, a nawet od mieszkańców. Poza tym korzysta się z energii słonecznej. Ogrzewanie domu  w taki właśnie sposób jest możliwe, jeśli tylko wszystkie parametry i wymogi zostaną spełnione.

Żeby dom mógł być uznany za energooszczędny lub pasywny musi spełniać ściśle określone normy. Są one związane przede wszystkim z przenikaniem ciepła przez poszczególne elementy domu. Normy określone są za pomocą współczynnika przenikania ciepła. W przypadku domów energooszczędnych wynosi on odpowiednio: dla podłogi 0,15 – 0,20; dla okien 0,80 – 1,00; dla drzwi 0,80 – 1,00; dla ścian zewnętrznych 0,15 – 0,20; dla stropu nad piwnicą 0,20 – 0,30; dla dachu 0,15 – 0,20. Jeśli chodzi o dom pasywny współczynnik przenikania ciepła wynosi: dla podłogi 0,15; dla okien 0,80; dla drzwi 0,80; dla ścian zewnętrznych 0,15; dla stropu nad piwnicą 0,15; dla dachu 0,15. Moc grzewcza w domu energooszczędny powinna wynosić 22-25 W/m2, a w domu pasywnym 10 W/m2. Natomiast zapotrzebowanie na ciepło w ciągu roku powinno wynosić odpowiednio 30-40kWh/m2 i 15 kWh/m2. W obu rodzajach domów instaluje się wentylację nawiewową, a odzysk ciepła ma wynosić przynajmniej 80% w domach energooszczędnych i 70% w domach pasywnych. Poza tym stosuje się odpowiednie materiały izolacyjne – wełnę mineralną, styropian, styrodur czy poliuretany.