Domy drewniane, z bali, fińskie, kanadyjskie

Każdy kto myśli o domu zastanawia się jak to zrobić, żeby był jak najtańszy jeśli chodzi o jego projekt i budowę, ale także by był niedrogi w utrzymaniu. Na pewno decydując się na dom energooszczędny można sporo oszczędzić na rachunkach.

Jego budowa jest nieco droższa niż domu standardowego, ale nie są to bardzo poważne różnice. Poza tym można się starać o dopłatę lub kredyt na budowę domu energooszczędnego. Na pewno jedną z tańszych propozycji jest postawienie domu z prefabrykatów. Budowa postępuje też dosyć szybko. Elementami które wykorzystuje się do tego mogą być pustaki styropianowe. Materiał ten ma odpowiednie parametry związane z przepuszczalnością cieplną, aby mógł powstać dom energooszczędny. Poza tym można stosować keramzyt, który jest wypalany z gliny. Jest to surowiec ekologiczny, który nie wymaga tynkowana i dzięki temu dom może być jeszcze szybciej gotowy. Najładniej wyglądają chyba jednak domy drewniane i między innymi dzięki spełnieniu wymogów energooszczędności mogą być one całoroczne. Pierwsze modułowe domy drewniane były stawiane w Polsce już po II wojnie światowej i były to domy fińskie. To właśnie Finowie rozpoczęli produkcję domów z prefabrykatów na szeroką skalę, a pomysł przejęli od Szwedów.

Z drewna może być też wykonywany szkielet domu w przypadku domów kanadyjskich. Następnie zostaje on ocieplony wełną mineralną oraz daje się okładzinę wewnętrzną i zewnętrzną. Bardzo atrakcyjnie wyglądają również domy z bali, ale ich postawienie wymaga więcej pracy i wysiłku niż domów szkieletowych. Po pierwsze bale są naprawdę ciężkie i trzeba je precyzyjnie ułożyć oraz zamontować na fundamentach. Druga sprawa to kwestia bardzo dokładnego wykonania izolacji pomiędzy balami, gdyż dom z nich wykonany nie jest wystarczająco szczelny i nie może na pewno od razu spełnić norm energooszczędności. Natomiast w ogóle znaczna część domów stawianych z prefabrykatów budowana jest w technologii zaczerpniętej od Duńczyków, bo właśnie tam powstaje wyjątkowo dużo domów energooszczędnych i pasywnych. Na pewno za domami modułowymi przemawiają stosunkowo niskie koszty budowy i krótki czas stawiania domu przy jednoczesnym spełnieniu wymogów energooszczędności.