Dopłaty i kredyty na energooszczędne domy

Ekologiczny dom z pompą ciepła – czemu nie? Z pewnością wiele osób chętnie zdecydowało by się na taki sposób ogrzewania, jednak powstrzymują ich koszty. Każdy zastanawia się jednak jak minimalizować koszty podczas stawiania domu. Jest jednak pewne rozwiązanie – zewnętrzne dofinansowanie.

Od 2013 roku można się starać o dopłatę do kredytu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie tak podobno aż do 2018 roku. Dofinansowanie dotyczy zarówno kupna, jak i budowy domu oraz kupna mieszkania. Oczywiście muszą one spełniać wymogi energooszczędności lub pasywności. Ogólne zminimalizowanie użycia energii wymaga tego, aby jak najwięcej osób zamieszkiwało tego typu domy i mieszkania. Możliwość otrzymania dopłaty niweluje różnicę cenową między nimi a domami i mieszkaniami standardowymi. Można starać się o dofinansowanie w wysokości 50 000,00 zł jeśli chodzi o budowę domu pasywnego i 30 000,00 zł dla domu energooszczędnego. W przypadku zakupu mieszkań w pasywnych i energooszczędnych budynkach można otrzymać odpowiednio dofinansowanie w wysokości 16 000,00 zł oraz 11 000,00 zł. Otrzymane pieniądze mają być przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego. Zresztą będą one od razu wpłacane na konto kredytowe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce podjąć współpracę z odpowiednią ilością banków, które będą oferowały swoim klientom kredyty hipoteczne na zakup lub budowę pasywnego albo energooszczędnego domu, czy też zakup mieszkania znajdującego się w budynku pasywnym albo energooszczędnym.

Można również starać się o dofinansowanie na budowę domu pasywnego lub energooszczędnego. Być może starostwo powiatowe lub urząd gminy na terenie której ma być budowany dom oferuje tego rodzaju wsparcie inwestycji budowlanych. Dopłata może też dotyczyć ekologicznych instalacji i urządzeń. Poza tym warto sprawdzić w swoim regionie czy nie ma przypadkiem możliwości starania się o dofinansowanie z Powiatowego czy Gminnego Programu Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo poprzez jakąś fundację ekologiczną. Możliwości jest więc naprawdę sporo, trzeba tylko wykazać się odpowiednią aktywnością i zdobyć potrzebne informacje. Z pewnością warto trochę wysilić, bo dzięki temu można mieć ekologiczny lub pasywny dom znacznie taniej.