Jak i z czego budować

Żeby powstał energooszczędny dom trzeba zastosować odpowiedni projekt, technologię budowy, materiały, a także instalacje. Wiele elementów składa się więc na to by w budynku nie powstawały nie potrzebne straty energii cieplnej.

Na pewno warto uświadomić sobie, że budowa domu energooszczędnego lub pasywnego nie musi być o wiele droższa od domu standardowego, zwłaszcza jeśli skorzysta się z dofinansowania do kredytu hipotecznego. Poza tym utrzymanie takiego domu jest stosunkowo tanie. Oczywiście cały czas podczas budowy trzeba się trzymać pewnych norm, które są szczególnie rygorystyczne dla budynków pasywnych. Bryła budynku powinna być jak najprostsza i stawiana na rzucie prostokątnym. Istotne jest też rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Ponieważ w domach pasywnych i energooszczędnych korzysta się w znacznym stopniu z energii słonecznej trzeba też dobrze rozplanować ilość okien oraz ich wielkość i usytuowanie. Ważny jest również kształt dachu oraz oczywiście odpowiednia izolacja domu i współczynnik przepuszczalności ciepła podłogi, ścian oraz dachu. W związku z tym można stosować tylko takie materiały, które spełniają wymogi energooszczędności lub pasywności.

Do izolacji domów energooszczędnych używa się najczęściej styropianu i wełny mineralnej – na fundamenty, ściany, strop i dach. Ściany zewnętrzne wykonywane są zazwyczaj z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej. Można też jednak zdecydować się na dom z drewna lub bali. Z kolei do postawienia ścian wewnętrznych wykorzystuje się bloczki wapienno -piaskowe. Jeśli chodzi o ściany zewnętrzne mogą być one jedno lub kilkuwarstwowe i ta druga opcja jest raczej korzystniejsza z punktu widzenia energooszczędności. Im grubsza warstwa termoizolacyjna, tym mniej ciepła będzie uciekało z domu. Jednak oczywiście koszty jej położenia również rosną wraz z jej grubością. Optymalnie powinna więc mieć około 15 cm. Natomiast grubość ścian wynosi zwykle od 20 do 45 cm. Jak już zostało wspomniane ważne jest również odpowiednie rozplanowanie instalacji. Przede wszystkim należy zastosować wentylację nawiewową, która pozwala na znaczny odzysk ciepła. W domach pasywnych nie ma konieczności montowania osobnego systemu ogrzewania. Natomiast w budynkach energooszczędnych jest on stosowany. Warto jeszcze na etapie projektu pomyśleć o domu z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym.