Nowoczesne domy na wąską działkę, z garażem, z piwnicą

Bywa tak że ktoś, kto chce postawić dom ma do dyspozycji nietypową, na przykład bardzo wąską działkę. Wówczas trzeba sporządzić odpowiedni projekt albo ewentualnie skorzystać z jednego z gotowych projektów domów. Jest ich całkiem sporo na stronach rożnych firm budowlanych.

Coraz więcej osób stawia także wymóg dodatkowy – dom ma być energooszczędny. Wówczas jego zaprojektowanie i budowa są nieco bardziej skomplikowane, bo nie dość że trzeba uwzględnić warunki działki, to także wszelkie niezbędne wymogi dotyczące energooszczędności. Jeżeli ktoś zapoznał się bliżej z tematem wie, że postawienie domu energooszczędnego wymaga spełnienia pewnych warunków architektonicznych. Czy jest to możliwe w przypadku wąskiej działki? Oczywiście że tak, bo tego typu domu powinny być stawiane na rzucie prostokątnym. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń wymaga pewnej „gimnastyki”, ale jest również możliwe do osiągnięcia. Jeśli chodzi o użycie materiałów mających wystarczająco niski stopień przenikalności ciepła oraz o użycie izolatorów nie ma żadnych problemów. Podobnie zresztą jest z instalacjami, a chodzi tu głównie o wentylację nawiewową.

Jeśli ktoś ma mieć dom najczęściej chce aby posiadał on garaż i piwnicę. Oczywiście również to można zaplanować na wąskiej działce. Zresztą do ogrzewania domów energooszczędnych często stosuje się pompę ciepła lub piec kondensacyjny, które można zainstalować właśnie w piwnicy albo w garażu. Natomiast trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji podłogi i ścian. Dodatkowe pomieszczenia w postaci piwnicy i garażu powodują, że zmianie mogą ulegać pewne parametry, które uwzględnia się budując energooszczędne i pasywne budynki.  Domy stawiane na wąskich działkach są niewielkie. Mogą być piętrowe, ale jeśli chodzi o domy energooszczędne najlepiej aby były parterowe, najwyżej z poddaszem. Dzięki wiedzy i zdolnością współczesnych architektów energooszczędne domki stawiane na wąskich działkach mogą być naprawdę bardzo ładne, pomimo iż ich projektowaniu i powstawaniu przyświecały przede wszystkim cele związane z funkcjonalnością oraz oszczędzaniem energii cieplnej. Można powiedzieć, że godzą one różne interesy.