Ogrzewanie i zużycie energii

Nowoczesne domy energooszczędne cechuje znaczna oszczędność energii cieplnej. Zawdzięczają to wielu czynnikom – odpowiednim warunkom architektonicznym, stosowaniu izolatorów oraz materiałów, które nie przepuszczają ciepła, a także korzystaniu z energii słonecznej.

W domach energooszczędnych nie trzeba stosować bardzo efektywnych systemów ogrzewania. Pasywne domy obywają się bez nich nawet całkowicie. Natomiast jeśli już montuje się odpowiednie urządzenia grzewcze w zupełności wystarczają rozwiązania ekologiczne, które generują wystarczającą ilość ciepła i pozwalają na tanie utrzymywanie domu. Możliwe jest wówczas bezproblemowe otrzymanie świadectwa energetycznego, które potwierdza niewielkie zużycie energii cieplnej. Natomiast w ogóle tego rodzaju certyfikat charakteryzujący budynek czy mieszkanie pod względem ilości zużywanej energii powinny posiadać wszystkie nieruchomości, które powstawały od początku stycznia 2009 roku. Wynika to z prawa europejskiego, które dąży do zwiększania ilości energooszczędnych i pasywnych domów oraz budynków w całej Europie.

W jaki sposób można ogrzewać dom energooszczędny? Jedno z prostych i estetycznych rozwiązań to kominek. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby był on wykonany w odpowiedni sposób. Trzeba też dobrać właściwy wkład kominkowy. Chociaż wszystko to będzie najprawdopodobniej związane z większymi kosztami, to bez wątpienia różnica w cenie zwróci się bardzo szybko, dzięki temu że nie będzie trzeba zużywać zbyt wiele opału. Jeśli jednak kominek będzie źle dobrany może wręcz spowodować, że dom nie będzie aż tak energooszczędny, jak było to planowane. Wszystko z powodu konieczności wykonania otworów doprowadzających powietrze do kominka. W domach pasywnych w ogóle odradza się stosowanie kominków, a w domach energooszczędnych konieczne jest bardzo uważne ich wybieranie. Zdecydowanie polecane z punktu widzenia energooszczędności i ekologii są domy z pompą ciepła. Dzięki temu urządzeniu wykorzystuje się ciepło zgromadzone w gruncie, powietrzu lub wodzie gruntowej. W ten sposób można ogrzewać dom oraz wodę użytkową. Dwufunkcyjne i bardzo sprawne w przypadku budynków energooszczędnych są również kotły kondensacyjne. Natomiast takie rozwiązania jak kotły gazowe albo olejowe są stosowane bardzo rzadko, chociaż oczywiście ich użytkowanie w domu energooszczędnym byłoby znacznie bardziej oszczędne niż w budynku standardowym. Ogólnie zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energie cieplną wynosi od 15 do 70 kWh/m² rocznie.