Parterowy dom jednorodzinny z pompą ciepła

Stosowane odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne, zarówno ze względów ekologicznych, jak i cenowych. Gaz, węgiel i olej opałowy drożeją, warto wiec szukać innych rozwiązań dzięki którym nasze domy będą wystarczająco ogrzane.

Wymogi dotyczące domów energooszczędnych są ściśle określone. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby nie powstawały niepotrzebne starty ciepła, dzięki czemu będzie można wykorzystywać mniej energii cieplnej do ogrzania domu. Natomiast źródło tej energii również nie jest bez znaczenia. Z pewnością pompa ciepła to rozwiązanie, z którego zadowolony byłby każdy ekolog. Jednak wiele osób nie chce się na nie decydować ze względu na wysokie koszty instalacji, które szacuje się na ok. 100 000,00 zł. Okazuje się jednak, że taka wycena jest mocno przesadzona i prawdziwe koszty zamontowania pompy ciepła mogą być nawet o połowę niższe. Poza tym pompa powinna bez problemu ogrzać każdy parterowy dom jednorodzinny.

W jaki właściwie sposób działa ogrzewanie domu oparte o zastosowanie pompy ciepła? Wykorzystywane jest tu ciepło powietrza, wody lub gruntu. Dzięki pompie jest ono transportowane z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Załóżmy że chcemy wykorzystać ciepło, które gromadzi się w ziemi. Może być ono przejęte przez kolektor znajdujący się w gruncie. Pompa ciepła umożliwia emisję ciepła poprzez instalację znajdującą się w podłodze. Kolektor ciepła, który składa się z miedzianych rurek, jest więc po prostu zakopany na zewnątrz domu, na głębokości około 1 metra. Na powierzchni ziemi, która przykrywa kolektor można wysiać trawę lub posadzić jakieś rośliny. Ciepło zostaje następnie przekazane do pompy, której działanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Nie emituje więc żadnych zanieczyszczeń. System ogrzewania podłogowego do którego pompa przekazuje ciepło jest również wykonany z miedzianych rurek. Koszty takiego ogrzewania są naprawdę niewielkie. Pompy ciepła wykorzystywane są także do podgrzewania wody użytkowej. Pompę ciepła do ciepłej wody można kupić już poniżej 10 000,00 zł. Okazuje się więc, że można w całkiem niedrogi sposób korzystać z ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania, a przy tym oszczędzać sporo na rachunkach.